Rock Krawler
GMDR_JL35X2NL-2B51
JL35X2NL-2B51
Lift Kits
Rock Krawler 3.5 X-Factor X2 No-Limits Long-Arm Suspension System for Jeep Wrangler JL (Gas Models)
Our proprietary design utilizes a double adjustable front and rear upper control arm that upsizes the factory hardware to 14mm, 2 3/8 mounting width and 1 Pro Krawler joints at each end. The arm itself is a chromoly solid steel arm meant to carry all the forces of the suspension.
Thank you for considering Rock Krawler Suspension.
System Benefits:
  • Excellent Highway Ride
  • Improved Off-Road Ability
  • Maintenance Free/High Ability Control Arms Featuring our Award Winning Adventure Series joints
  • Full High Clearance Design
  • High Clearance 3 Link Long Arm Front Suspension
  • 4.5 Rear Clearance Gain from the X2 Axle Bracket System
  • Adjustable Rear Anti-Squat Featuring X2 Geometry
  • Lifetime Warranty Coverage
System Includes:
  • (1) Weld-on Front Long-arm Mounting System
  • (1) Heat Shield Products Sticky Shield Kit
  • (1) Front Adjustable Anti-wobble Track Bar
  • (2) High Clearance Adjustable X-Factor Front Lower Control Arms
  • (1) Adjustable Front Upper Control Arm
  • (1) Front No-Limits Sway Bar Kit
  • (4) Triple-rate Coil Springs
  • (4) Coil Spring Correction Seats
  • (2) Weld-on Rear Frame Side Long Arm Mounts
  • (2) High Clearance Adjustable X-Factor Lower Control arms
  • (1) Rear Upper Control Arm
  • (1) Rear Frame Side Upper Control Arm Mount
  • (2) Rear Extended Sway Bar Links
  • (1) Rear Adjustable Anti-wobble track bar
  • (2) Weld-on Rear Upper Shock Mount
  • (2) Weld-on Rear Axle Side Control Arm Mount
  • (1) Weld-on Rear Track Bar Mount
  • (1) Weld-on Rear Axle Truss
  • (2) Rear Brake Line Relocation Brackets
  • (Depending on shock package chosen)
  • Bump Stops Are Included with All Shock Options
  • If you choose no shocks, bump stops can be purchased separately - RK07124
Shock Information:
  • All RRD Shocks and Coilovers are designed and built in-house
  • Generic Front Shock Length - 17.5 inch Collapsed/29.5 inch Maximum Extended
  • Generic Rear Shock Length - 18.5 inch Collapsed/30.5 inch Maximum Extended
  • Bilstein 5100 Shocks
  • A great pairing with our multi-rate coil springs
  • Maintenance Free RRD 2.25 IFP Shocks
  • 2.25 inch O. D. Military Grade Hard Anodized Fluted Aluminum Shock Body
  • Cooling Surface Area of a 2.5 inch Shock
  • 3/4 inch 17-4 PH Stainless Steel, Hard Chrome Plated and Polished Shaft
  • Billet Aluminum Valve Circuit and Components
  • Dual DU Shaft Bearings and Double Redundant Sealing Methods
  • Serviceable/Rebuildable/Revalveable
  • More Info
Wheel Fitment:
  • Rubicon Fitment Recommendations 37 inch Tall Tires - Recommend 4.5 inch of Back Spacing 40 inch Tall Tires - Recommend 3.5 inch of Back Spacing
Tire Fitment:
  • Rubicon with
  • Full OEM Fenders 37 inch/38 inch Tall Tires (3 inch Bump Stop Height Recommended)
  • Rubicon with Trimmed or High Lined OEM Fenders 40 inch Tall Tires (3 inch Bump Stop Height Recommended)
General Notes:
  • If building with a spare delete, we recommend dropping 1 inch in coil lift height for the rear.
  • If building an overland or heavily upfitted build in the back, we recommend upsizing 1 inch in coil lift height for the rear.
  • Recommend a new front C.V. Driveshaft for all front shocks with max.
This Part Fits:
Year Make Model Submodel Notes
2018 Jeep Wrangler Rubicon
2019 Jeep Wrangler Rubicon
2024 Jeep Wrangler Rubicon X
2025 Jeep Wrangler Rubicon X
Read More
Read Less
Returns Policy
Please read the policy below to familiarize yourself with how we operate.
  • All returned goods must be sent freight prepaid by the customer.
  • A 20% restocking fee will be applied to all returned goods.